Czy oc zdrożeje w 2015 roku

cena ocW przyszłym roku prognozowane są wyższe ceny ubezpieczeń OC. Przedstawiciele marek ubezpieczeniowych donoszą, że OC pojazdów mechanicznych może zdrożeć o nawet 50%.

Przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych szacują, że stawki OC samochodów na koniec 2015 roku mogą być nawet o 30-50% droższe niż na jego początku. Jest to spowodowane wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącymi likwidacji szkód komunikacyjnych, które wprowadzone zostaną w celu ograniczenia zaniżania kwot odszkodowań przez Ubezpieczycieli.
Szacuje się, że do końca grudnia 2015 roku, polski kierowca zapłaci nawet ponad 1000 zł ubezpieczenia OC, gdy na początku roku kwota ta wynosić będzie średnio 427 zł.

Wytyczne KNF drogie dla ubezpieczycieli

Komisja Nadzoru Finansowego wydała wytyczne dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych, które szczególnie dotyczyć mają sytuacji zaniżania wypłacanych odszkodowań. Sytuacja jest mało korzystna dla firm ubezpieczeniowych.

Wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, Andrzej Maciążek podkreśla, że według PIU koszty wypłacania odszkodowań wyniosą około 1,2 mld zł w skali roku. Inne źródła podają, że kwota ta może sięgnąć nawet 2 milionów złotych rocznie.
Dyrektor zarządzający ds. likwidacji szkód UNIQA Jarosław Matusiewicz mówi, że rentowność zakładów i wytyczne dotyczące likwidacji szkód wymuszą podwyższenie stawek OC. prof. Marcin Orlicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreśla, że ubezpieczyciele w takiej sytuacji przestaną konkurować ceną, a będą walczyć jedynie jakością świadczonych usług.

Wzrost składek polis OC jest nieunikniony. Andrzej Maciążek i Bartłomiej Behnke z porównywarki  podkreślają, że wzrost zanotowany zostanie szybko i dotknie wszystkich marek ubezpieczeniowych. Konkurencja cenowa nie zmieni się, będzie jedynie odbywać się na wyższym poziomie. Przedstawiciel PZU Tomasz Tarkowski, podejrzewa, że część firm ubezpieczeniowych nie wdroży wytycznych KNF lub będzie jedynie udawać ich przestrzeganie.

Wiceprezes PIU mówi, że wzrost składek jest ciężki do określenia. KNF zapowiada ciągłe monitorowanie przestrzegania nowych wytycznych. Firmy, na które najczęściej skarżą się klienci będą objęte specjalną uwagą. KNF ma wystąpić o przedstawienie planów i harmonogramów wdrożenia wytycznych.