Polisa na narty

ubezpieczenie na nartyŚwięta na stoku? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób ale nie każdy pamięta aby na tą okazję wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Przed wyjazdem dobrze jest się upewnić czy jesteśmy chronieni przed kosztami leczenia.

Polisa turystyczna na narty jest opcją dodatkową i nie jest obowiązkowa przy wyjeździe w góry. Analizy kosztów jakie są ponoszone za leczenie pokazują, że warto wykupić dodatkową polisę. Zespół naszych ekspertów  opracował specjalny poradnik, który pokazuje jak bezpiecznie cieszyć się z białego szaleństwa. Pierwszą zasadą jest aby zadbać o zabranie ze sobą numeru polisy przed wyjściem na stok- nie ma znaczenia czy jest on wydrukowany czy jest on w telefonie. Należy także mieć ze sobą numer alarmowy do Centrum Pomocy. Dane te znacznie przyspieszą formalności i pomoc w razie wypadku na stoku. Centrum alarmowe, działające po to aby udzielić każdej pomocy bezpośrednio po zdarzeniu czy wypadku, ma być szybką formą bezstresowej informacji.  Podkreśla, że na takie okoliczności stworzone zostały także aplikacje mobilne, dzięki którym osoby poszkodowane natychmiastowo mogą zgłosić szkodę, sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy szpital i gdzie szukać pomocy. Pozwala to na szybką reakcję i skrócenie czasu, który jest w takich momentach bardzo istotny.

  • Jaka jest ochrona karty EKUZ

Karta EKUZ wbrew pozorom nie chroni w pełni jej właściciela. W Unii Europejskiej oraz m.in. w Norwegii i Szwajcarii, prawo do korzystania z opieki medycznej jest zagwarantowane przepisami w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta swoim zakresem nie obejmuje kosztów ratownictwa na stoku, kosztów transportu do szpitala czy do Polski po wypadku. A są to największe koszty jakie mogą się przytrafić za granicą. Karta EKUZ nie daje także możliwości ubiegania się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu powstały na stoku. Wykupienie dodatkowej polisy gwarantuje nie tylko pełną ochronę, ale także nocleg i opiekę nad innymi członkami rodziny ubezpieczonego.

Poradnik wydany przez Gothaer podkreśla, że ubezpieczenie NNW jest jednym z najtańszych opcji, a tak naprawdę jednym z najważniejszych. Korzystną ochronę finansową zapewnia polisa wykupiona w najwyższej kwocie ubezpieczenia, nie oznacza to jednak wysokich składek. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu powstały na stoku obliczane jest za pomocą procentów od kwoty ubezpieczenia. Dzięki temu przykładowo za złamanie ręki, średnio liczone jako 8% uszczerbek na zdrowiu, ) można otrzymać nawet do 1,6 tys. zł jeśli suma ubezpieczenia NW wynosiła 20 tys. zł.

Zabezpieczenie się od skutków wypadków, które spowodował sam ubezpieczony jest równie istotne. Polisa NNW pokrywa tylko szkody, które wyrządzone zostały przez inne osoby, co więc zrobić aby ochronić się przed naszymi kosztami wobec osób trzecich? Należy pomyśleć o turystycznym OC, które pokryje koszty szkód, które były spowodowane osobom trzecim i ich mieniu. OC turystyczne pokrywa koszty hospitalizacji, naprawy uszkodzonego mienia czy zniszczonego sprzętu sportowego, do których osoby trzecie mogą mieć roszczenia. Z wyliczeń ekspertów wynika, że szkody jakie są zazwyczaj spowodowane wynoszą średnio osie razy więcej niż wykupienie polisy OC.

  • Piłeś alkohol- nie dostaniesz odszkodowania

Spożycie alkoholu na stoku skreśla szanse na jakiekolwiek odszkodowanie. Jeśli nawet spożycie alkoholu jest znikome, ubezpieczalnia nie wypłaci odszkodowania, mimo wykupionej polisy. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela z wypłaty odszkodowania zapisane jest w OWU i osoba, która piła alkohol lub taka, która na stoku zachowywała się niefrasobliwie- może zapomnieć o niskich kosztach wakacji w górach. Jazda bez kasku czy poza wyznaczonym trasami narciarskimi i wypadek mogą równać się z zapłaceniem za pobyt w szpitalu z własnego portfela.

Bardzo ważnym aspektem udanego urlopu na stoku jest odpowiedni sprzęt sportowy. Ważna jest jego ochrona, nie tylko przez działaniem czynników zewnętrznych, ale przed złodziejami. Kradzież na stoku nie jest rzadkością, tak samo jak uszkodzenie podczas jazdy czy zejścia lawiny. Polisa pomoże zrekompensować powstałe na stoku straty w sprzęcie, który bardzo często kosztuje ogromne pieniądze. Ubezpieczenie sprzętu, mimo, że przydatne wymaga sprawdzenia zakresu i kwot ubezpieczenia, ponieważ nie tylko mogą zostać skradzione narty, ale także kask czy kijki narciarskie. Ubezpieczenie nie obejmuje jednak sytuacji, gdy sprzęt został pozostawiony bez rozwagi w miejscu gdzie złodziej ma łatwą możliwość do kradzieży.

Eksperci ubezpieczeniowi zgodnie radzą- przed wyjazdem w góry należy pamiętać o ubezpieczeniu. Niezależnie czy jest to wyjazd zorganizowany czy indywidulany, aby spokojnie odpocząć na stoku warto zabezpieczyć siebie i swój sprzęt przed wszelkimi wypadkami i okolicznościami.

  •  5 złotych dziennie za bezpieczne wakacje na stoku

Ochrona na stoku trzyosobowej rodziny przez 7 dni nie musi być wcale droga- średnio taka polisa kosztuje około 100 zł, co daje kwotę 5 złotych dziennie. Kwoty te wydają się być znikome przy kwotach jakie należy zapłacić za pobyt w szpitalu czy akcję ratowniczą w Alpach.

Pełna ochrona przez pełny tydzień

Ubezpieczenia na narty to rodzaj ubezpieczeń turystycznych i pod takimi nazwami są zazwyczaj oferowane. W zależności od rodzaju aktywności na stoku, narciarstwa czy snowboardingu, osoba chcąca ubezpieczyć swój wyjazd musi podać wszystkie kryteria, aby określić wysokość opłaty za ubezpieczenie.
Polisy przede wszystkim chronią przed kosztami leczenia i hospitalizacji. Dodatkowo osoby ubezpieczone polisą turystyczną mogą liczyć na bezpłatny transport do Polski po wypadku. Często polisa OC powiązana jest z polisą NNW, dzięki czemu ochrona narciarza i jego sprzętu jest kompletna. Polisa OC, jako ochrona odpowiedzialności cywilnej chroni narciarza i snowboardzistę przed koniecznością zapłaty odszkodowania za szkody wyrządzone osobie trzeciej i jej mieniu. Istnieje także możliwość wykupienia pakietów ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego przez zniszczeniem, zgubieniem lub kradzieżą.

Ubezpieczenie turystyczna dla narciarzy wykupić można w większości ubezpieczycieli, a część z nich ofertę ma także w internecie, gdzie jest jeszcze korzystniejsza. Przykładowo ochrona trzy osobowej rodziny, na tydzień wypoczynku na stoku w Alpach to koszt od 100 do 200 zł. W ramach ubezpieczenia można liczyć na

  • zwrot ewentualnych kosztów leczenia (suma ubezpieczenia: 100 000 zł – ok. 120 000 zł)
  • odszkodowanie w razie wypadku (suma ubezpieczenia: 10 000 zł – 20 000 zł)
  • ochronę odpowiedzialności cywilnej (suma ubezpieczenia: 20 000 zł – ok. 200 000 zł)
  • zwrot za uszkodzenie telefonu

Cena polisy może być niższa jeśli zrezygnuje się z odszkodowania w razie  wypadku lub ochrony OC, jednak te dwie opcje bardzo często mogą zaważyć na kosztowności wyjazdu w góry.