Ubezpieczenie turystyczne – terroryzm

Ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o terroryzm Zamachy terrorystyczne, katastrofy samolotów, ataki i konflikty zbrojne – trzeba przyznać, że ostatnie miesiące nie napawają optymizmem, a wręcz przeciwnie obfitują w doniesienia o tragicznych wydarzeniach w każdym niemalże regionie świata. Jak zatem zaplanować urlop, by bezpiecznie wypocząć? Gdzie udać się na wakacje?

Z rozwagą wybierz miejsce docelowe
Zanim zapadnie decyzja o wyborze miejsca, gdzie spędzisz urlop w tym roku, dobrze sprawdź, czy region, który zechcesz odwiedzić jest bezpieczny. Nie warto jest sugerować się ofertami biur podróży, które co prawda ostrzegają klientów, gdy sytuacja jest w danym kraju niebezpieczna, ale oferty pobytów wycofują w ostateczności. Aby znaleźć rzetelne i potwierdzone informacje warto zajrzeć na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a przede wszystkim w serwisie – Polak za granicą – tam na bieżąco publikowane i aktualizowane są ostrzeżenia na temat bezpieczeństwa w wybranych regionach. Ponadto opublikowane są tam cenne porady, które mogą okazać się przydatne podczas podróży.

Poziom bezpieczeństwa w każdym kraju opisywany jest na czterostopniowej skali:

1. Zachowaj zwykłą ostrożność.
2. Ostrzegamy przed podróżą.
3. Nie podróżuj.
4. Opuść natychmiast.

Stworzona została również mobilna wersja serwisu – Polak za granicą – możesz ją pobrać jako aplikację iPolak, która jest dostępna na urządzenia z systemami: Android, iOS oraz Windows Phone. Zainstaluj ją w swoim telefonie i bądź na bieżąco,

Regiony wysoce ryzykowne
W tej chwili niestabilna sytuacja panuje w Turcji, w związku z niedawnym zamachem stanu i wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Nie można czuć się bezpiecznie również we Francji, Belgii i Niemczech, gdzie na przestrzeni ostatnich tygodni doszło do zamachów terrorystycznych. Z uwagi na wojnę w Syrii, warto abyś omijał kraje Bliskiego Wschodu takie, jak: Irak, Iran, Liban, Arabia Saudyjska, a także Afganistan i Pakistan. Dużym ryzykiem obciążone są również podróże do Izraela i Palestyny. Wysokie zagrożenie terrorystyczne panuje także w krajach Afryki Północnej – Maroku, Tunezji, czy Algierii i na azjatyckich wyspach – Malezji i Indonezji. Zaleca się również, by na bieżąco podążać za informacjami ze świata – pamiętaj, że zmieniają się one bardzo dynamicznie.

Przed wyjazdem – sprawdź to!
Kiedy już podejmiesz decyzję o wyborze swojego miejsca wypoczynku, dobrze przygotuj się do podróży, by na miejscu nie zastała Cię przykra niespodzianka. Koniecznie sprawdź wszystkie wymagania dotyczące dokumentów podróżnych, które obowiązują w krajach, które zechcesz odwiedzić. Upewnij się, że nie potrzebujesz wizy i sprawdź czas ważności swojego paszportu. W końcu nikt z nas nie chce na miejscu borykać się z podobnymi formalnościami, które mogą popsuć cały wyjazd.
Pamiętaj o tym, by poinformować swoich bliskich, gdzie dokładnie się wybierasz – podaj im dane dotyczące lotów, z których będziesz korzystać, a także dokładną trasę podróży i miejsca swojego pobytu. Zadbaj o to, by być w stałym kontakcie z bliskimi.
Jeżeli zdarza Ci się często wyjeżdżasz w egzotyczne miejsca lub zdecydowałeś się odwiedzić niebezpieczny region, to zaleca się, abyś przed wyjazdem zarejestrował się w systemie Odyseusz, stworzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z myślą o osobach podróżujących. Jeżeli w miejscu, w którym aktualnie przebywasz wydarzy się coś niespodziewanego, MSZ będzie mógł nawiązać z Tobą kontakt i udzielić niezbędnych wskazówek lub pomocy. Jedną z podstawowych zasad podróżowania jest, by nie wybierać się na eskapadę samotnie.

To powinieneś wiedzieć przed wyjazdem!

Nie ufaj wyłącznie kolorowym przewodnikom i folderom biur podróży. Jeszcze z domu postaraj się poznać okolicę, do której wybierasz się na własną rękę. Zainteresuj się zwyczajami panującymi w danym kraju – a w szczególności tymi związanymi z obowiązującą tam religią. Nie narażaj się mieszkańcom i nie prowokuj swoim zachowaniem bądź niestosownym strojem. Szanuj lokalne zwyczaje.

  • Zaleca się, abyś sprawdził choroby i infekcje, które najczęściej występują w danym regionie. Koniecznie weź ze sobą potrzebne lekarstwa, przyjmij wcześniej zalecane szczepienia.
  • Wymaga się, abyś sprawdził obowiązujące w danym regionie przepisy, a podejmując odpowiednie kroki zabezpiecz się przed przypadkowym naruszeniem prawa. Jeżeli w swoją podróż wybierasz się samochodem, to sprawdź za co najłatwiej można otrzymać tam mandat.
  • W chwili zwiedzania popularnych i zatłoczonych miejsc bądź spokojny i opanowany. Skup się i obserwuj, co dzieje się wokół Ciebie. Strzeż swojego bagażu i nie zostawiaj go w przypadkowym miejscu.
  • W momencie, kiedy przebywasz w rejonie o podwyższonym ryzyku, unikaj tłumów ludzi, bazarów i placów. Miej odłożoną gotówkę na wszelki wypadek. A w razie jakiekolwiek niebezpieczeństwa zawsze stosuj się do poleceń miejscowych władz, unikaj podróży nocą. Pamiętaj również o tym, by nie zawierać przypadkowych znajomości, a nocuj tylko w polecanych miejscach.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
W zasadzie nie ma tutaj większego znaczenia fakt, do którego kraju wybierasz się w swoją podroż i jaki przybierze ona charakter (prywatny czy służbowy). Jeszcze przed wyjazdem obowiązkowo wykup polisę turystyczną. Będzie ono w stanie pokryć koszty opieki lekarskiej lub pobytu w szpitali, gdy okaże się on konieczny. Ponadto zapewni także akcję poszukiwawczą i ratowniczą, gdy zajdzie taka potrzeba. Zdecydowanie nie powinieneś pozostawiać zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę – potraktuj to zadanie poważnie.

Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego sprawdź sumę polisy, porównaj warianty i oferty różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Przed jej wykupieniem sprawdź średni koszt wizyty lekarskiej, czy pobytu w szpitalu w kraju, do którego jedziesz. Zdecydowanie nie powinieneś sugerować się wyłącznie ceną polisy, bo może się okazać, że jej wysokość nie będzie w stanie pokryć kosztów Twojego leczenia. Weź pod uwagę, że wezwanie karetki w krajach Europy Zachodniej to koszt równy kilka tysięcy złotych, a każdy dzień spędzony w szpitalu kosztuje ok. 600 zł lub więcej. Jeżeli planujesz wyjazd na inny kontynent to wiedz, że koszty rosną, a akcje ratunkowe i transport do kraju daje gigantyczne sumy. Wobec czego nie warto na tym oszczędzać!

Ufaj tylko sobie!
Polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje zagrożeń związanych z terroryzmem, zamieszkami, czy stanem wyjątkowym. Wybierając urlop w regionach o podwyższonym ryzyku, jedziesz na własną odpowiedzialność. Niemniej jednak masz prawo do negocjacji warunków ubezpieczenia, gdy jest to wyjazd służbowy i firma nie pozostawia Ci wyboru. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele są coraz bardziej elastyczni, bo sytuacja na świecie nie jest do przewidzenia.

Część ubezpieczycieli pomaga w wydostaniu się z niebezpiecznego regionu w momencie, kiedy klienta zaskoczy groźna sytuacja. Niemniej jednak podobne informacje muszą być zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi należy zapoznać się podczas zawierania umowy. Szczególną uwagę zwróć na wyłączenia od odpowiedzialności.

Urlop w Polsce – alternatywa na niespokojne czasy
Jeżeli każda informacja o kolejnym zamachu, czy katastrofie samolotu sprawia, że drżysz ze strachu o swoje i bliskich życie, to może warto by było rozważyć pozostanie w kraju w trakcie urlopu? Czy warto, abyś ulegał modzie na egzotyczne wakacje, skoro każda napływająca informacja przyprawia Cię o palpitacje serca? Może dla spokoju Twojego i rodziny wybierzesz bieszczadzkie połoniny, czy zaplanujesz przejazd rowerem całego Wybrzeża. Wspaniale widoki będą w stanie zaoferować Ci również Tatry. Możesz być pewien, że Polska także potrafi być piękna i dać wiele możliwości wspaniałego wypoczynku.

Podsumowanie:

  • Udając się w niebezpieczny rejony, jesteś na własną odpowiedzialność – ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje zamieszek, terroryzmu i działań wojennych.
  • Dokładnie sprawdź wszystkie informacje dotyczące kraju, do którego się wybierasz.
  • Nie powinieneś podróżować sam – unikaj zgromadzeń, tłumów i strzeż swoich dokumentów.
  • Kup polisę turystyczną z rozszerzeniem o terroryzm