Ubezpieczenie aparatu fotograficznego
W dzisiejszych czasach lustrzanka nie jest już tylko atrybutem profesjonalnego fotografa. Stała się bardzo popularna również wśród amatorów fotografii, zwłaszcza w wersji cyfrowej. Polisa ubezpieczeniowa dla aparatu fotograficznego w dalszym ciągu nie jest popularna, ale prawdziwy pasjonat fotografii znajdzie coś dla siebie.
Ubezpieczenie profesjonalnego sprzętu fotograficznego – rozwiązanie dla amatora, czy zawodowca?
Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez właścicieli lustrzanek brzmi: „Czy to mi się opłaca”? Fotografia, gdy już siedzi się w niej z pasją, nigdy nie jest tania. W zasadzie nie ma tutaj większego znaczenia, czy używasz nowego modelu do artystycznych ujęć w parku, czy może nosisz po kilka korpusów oraz kilka tzw. szkieł na różne okazje i obsługujesz wesela w każdy weekend.
- sprzęt elektroniczny od wszystkich ryzyk – ubezpieczenie obejmuje wszystkie ryzyka standardowej polisy, np.: pożar powódź, awarie ubezpieczonego sprzętu skutek zalania herbatą, kradzież, czy dewastację.
- sprzęt elektroniczny przenośny – opcja zarezerwowana dla każdego sprzętu elektronicznego, który może pracować w różnych miejscach.
Zakres ochrony ubezpieczenia dla sprzętu fotograficznego
Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego doskonale sprawdzi się w przypadkach jego kradzieży oraz zniszczeń celowych lub przypadkowych. Przewrócenie statywu albo samego fotografa jest istotne również dla amatorów. W końcu nietrudno o takie przypadki, a w szczególności podczas dokumentowania uroczystości i imprez, gdzie zaglądamy obiektywem pomiędzy tańczących ludzi. Ciekawostką jest, że ubezpiecza się oprócz zdarzeń losowych także błędy obsługi. Chociaż nie przychodzi nam zazwyczaj na myśl, co możemy zrobić przy lustrzance błędnie, to mając przy sobie już dwa korpusy różnych firm być może zdarzyło się Tobie, spiesząc się by nie utracić dobrego momentu, wcisnąć bagnet obiektywu na siłę i tym samym uszkodzić styki. Zdecydowana większość ubezpieczycieli posiada odpowiednie zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), np.: PZU, Compensa, Warta, czy Allianz. Etapia Ubezpieczenia proponuje swoim klientom ubezpieczenie tej ostatniej proponowanej firmy.Wyłączenia od odpowiedzialności- czyli za co nie otrzymasz odszkodowania?
Nie będziesz mieć problemów żeby ubezpieczyć aparat, który służy Ci jakiś czas (ponad pół roku) o ile tylko możesz wziąć ubezpieczenie dla firm. Towarzystwa ubezpieczeniowe po prostu tego nie zastrzegają, oprócz faktu, że ubezpieczony sprzęt musi być sprawny w momencie zawiązania polisy. Nieco inaczej sprawa wygląda w Etapia Ubezpieczenia – tam można znaleźć ubezpieczenie dla aparatu do 6 miesiąca od dnia zakupu. Tym samym z powyższego wynika, że nie powinno się zwlekać z ubezpieczeniem, a najlepiej już podczas zakupu wybrać polisę ubezpieczeniową. Czasami zwraca się również uwagę na warunki ubezpieczenia, a dokładnie na to, jak chronione są przypadki związane z kradzieżą. W tym celu koniecznie przeczytaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia i sprawdź, czy polisa będzie obejmowała każdy przypadek utraty sprzęty, czy np.: włamanie albo rabunek. Tak dzieje się, np.: w PZU – ubezpieczenie dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Niemniej jednak sytuacja, w której to złodziej zabierze Ci aparat fotograficzny pozostawiony na statywie do naświetlania ujęcia będzie więc już Twoim, a nie ubezpieczyciela problemem. W końcu nikt Ci go nie wyrwał, nie groził, że zrobi krzywdę nie przełamywał zabezpieczeń – po prostu przyszedł, wziął sprzed nosa i uciekł. Jeżeli lubisz robić zdjęcia nocą, to ten przypadek – z pozoru tylko absurdalny, może stać się bardzo prawdopodobny. Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach polisy turystycznej W tym miejscu należy również wspomnieć o możliwościach ubezpieczeń turystycznych. Nawet firmy ubezpieczeniowe, które nie sprzedają ubezpieczeń aparatów fotograficznych dla osób fizycznych, dają nam możliwość ubezpieczenia aparatu w ramach polisy typowo wycieczkowej. Wtedy to ubezpieczenie działa za granicą i zazwyczaj dotyczy tylko kradzieży. Z pewnością jest to alternatywa dla tych wszystkich pasjonatów fotografii, którzy robieniem zdjęć zajmują się podczas podroży. Przykładem takiego ubezpieczenia jest Warta Travel, gdzie za dodatkową opłatą możesz zyskać ochronę aparatu na wypadek rabunku, kradzieży w wyniku włamania, ale również od uszkodzeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku, tudzież, gdy stracisz przytomność, a do czasu jej odzyskania sprzęt trafi już w ręce kogoś innego. Suma ubezpieczenia, zgodnie z warunkami jest ustalana z ubezpieczającym. Naturalnym jest, że nie powinna być ona niższa niż wartość aparatu.Podsumowanie:
- Ubezpieczenie aparatu fotograficznego znajdziesz jeżeli prowadzisz firmę – w ofertach ubezpieczyli dla przedsiębiorców proponowanych jest szereg ciekawych rozwiązań.
- Klienta indywidualnego mogą zainteresować ubezpieczenia oferowane przez serwis internetowy Etapia Ubezpieczenia – oferta poszerza się również o rozwiązania dla przedsiębiorców.
- Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego sprawdzi się w szczególności w przypadkach kradzieży oraz zniszczeń celowych lub przypadkowych.
- Bardzo często zakres ochrony ubezpieczeniowej aparatu fotograficznego ogranicza się do przypadków włamania lub rozboju.
- Ubezpieczenie aparatu fotograficznego może być także składnikiem polisy turystycznej w ramach ubezpieczenia bagażu podróżnego.
- Sprawdź też ubezpieczenie telefonu