Ubezpieczenie opon – na co zwrócić uwagę

ubezpieczenie oponNa ubezpieczenie opon samochodowych może zdecydować się każdy właściciel samochodu. Wsparcie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego w razie zniszczenia lub uszkodzenia opony otrzymamy po zakupieniu dodatkowej ochrony do polisy ubezpieczeniowej OC i AC. Takiego rodzaju zabezpieczenia coraz częściej proponują też sklepy, w trakcie nabycia ogumienia do auta.

Cena i zakres ubezpieczenia opon.

Cena ubezpieczenia opon są bardzo różne, podobnie jak jego limit. W branży ubezpieczeniowej można wyszukać propozycję już za kilkanaście złotych na rok, ale ważne, żeby uważnie sprawdzić wariant i zakres jej ochrony. W większości przypadków składka zawiera jedynie pomoc telefoniczną ( np. wiadomość o najbliższym punkcie wulkanizacyjnym) i naprawę bądź wymianę opony na miejscu.

Jak to działa: łapiemy gumę, telefonujemy do firmy ubezpieczeniowej i oczekujemy na przysłanie przez ubezpieczalnię pomocy. W ramach umowy, opona pozostanie naprawiona lub wymieniona ( miej na uwadze jednak, żeby rezerwowa opona bądź zestaw naprawczy był na wyposażeniu auta!). Jeżeli jednak niemożliwe jest rozwiązanie sytuacji na miejscu, multum ubezpieczalni zapewnia holowanie do wulkanizacji. Tam dochodzi do naprawy ogumienia lub wymiany, wszak wydatków połączonych z tymi czynnościami szereg TU już nie pokrywa lub pokrywa je częściowo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia opon ?

Warunki ubezpieczenia sprawdzimy w OWU. Należy się z nimi zapoznać, tym bardziej jeżeli zależy nam na poszerzonym aspekcie zabezpieczenia. W pierwszej kolejności, wskazane jest zwrócić uwagę na poniższe rzeczy:

  • czy ubezpieczenie ogumienia obejmuje ponadto ich kradzież (z na ogół takową gwarancję dostaniemy tylko w zakresie ubezpieczenia AC);
  • czy polisa gwarantuje oddanie wydatków naprawy/wymiany opon również wówczas, jeśli zostały uszkodzone nie w czasie jazdy ( między innymi pocięte na parkingu);
  • czy polisa zawiera wydarzenie, które miało miejsce również na jezdniach nieutwardzonych?
  • czy umowa oferuje pomoc wyłącznie w Polsce, czy także za granicą?
  • czy zawiera zniszczenie ogumienia w efekcie wypadku?
  • czy włącza jedynie zniszczenie ogumienia, czy również felg?

Powinno się również zwrócić uwagę na limity. Mogą być one ilościowe i kwotowe. Co to oznacza? Zakład ubezpieczeń ma prawo sobie zastrzec, że w ciągu roku do reperacji opon stawi się przykładowo max. trzy razy bądź zrealizuje naprawy do danej kwoty ( np. do 2 tys. złotych).

Ubezpieczenie oponz Autocasco czy osobno?

Powinno się pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy – nawet jeżeli mamy ubezpieczenie AC, obejmujące ubezpieczenie opon, należałoby rozważyć kupno umowy dedykowanej wyłącznie oponom. Z jakiego powodu?

  • Polisa Auto-casco gwarantuje wypłatę pieniędzy za zniszczone ( także w akcie wandalizmu) lub skradzione opony. w zakresie tego ubezpieczenia nie dostaniemy wszak wsparcia podczas podróży, po przysłowiowym złapaniu gumy,
  • Aby mieć możliwość skorzystania z pomocy drogowej po uszkodzeniu opon, trzeba zawrzeć poszerzony rodzaj Assistance (podstawowy proponuje najczęściej co najwyżej holowanie po zdarzeniu drogowym),
  • Jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie opon Szczecin, nabędziemy nie tylko dwa w jednym (odszkodowanie za uszkodzone opony i opłacanie wszystkich usług), ale także gwarancję zachowania ulg w Auto-casco albowiem ubezpieczenie ogumienia jest oddzielnym produktem i nie wpływa na ilość zniżek w AC.

Uwaga! Tylko po warunkiem, iż uważnie sprawdzimy zakres ochrony ubezpieczenia opon i będzie on szerszy od posiadanego wariantu assistance. Niektóre ubezpieczalnie proponują bardziej wszechstronną służbę ASS ( np. zwrot kosztów noclegu czy też samochód zastępczy w razie poważnych awarii) już jako darmowy dodatek do Auto-casco. Wykupienie kolejnej ochrony byłby w takim razie zupełnie nieuzasadniony.

Dla kogo dedykowane jest ubezpieczenie opon?

Dla kogoś, komu niestraszne są brudne ręce i posługiwanie się lewarem, zapewne nieraz parę złotych okaże się zbędnym kosztem. Ta usługa okazuje się jednak przydatna w sytuacji, kiedy np. na dworze dominuje mróz i pada śnieg, a zmrożone śruby trzymają tak gorliwie, że nie jesteśmy w stanie sami ich odkręcić. Poza tym winno się pamiętać, że wiele nowszych pojazdów nie jest wyekwipowanych w zapasową oponę, a jedynie zestaw naprawczy, jaki nie jest w stanie pomóc nam w każdym wypadku. A biorąc pod uwagę, iż holowanie auta wynosi przynajmniej 3 zł za kilometr, może okazać się, że ubezpieczenie opon Szczecin nie jest jednak przesadnym wydatkiem.